کد یکتا بیمه شخص ثالث چیست و چگونه باید آن را دریافت کرد

داشتن کد یکتا بیمه شخص ثالث برای خودرو مانند کد ملی برای افراد جامعه عمل می‌کند. اهمیت این کد باعث شده تا به راحتی بتوان استعلام بیمه شخص ثالث را دریافت کرد و نگرانی برای فراموشی تمدید این بیمه خودرو نداشت. همان‌طور که می‌دانید بیمه شخص ثالث یک بیمه نامه اجباری است و همه مالکان وسایل نقلیه زمینی باید این بیمه نامه را خریداری کنند تا مشمول توقیف خودرو و جریمه عدم تمدید بیمه نامه نشوند.

همچنین با توجه به حذف بیمه نامه‌های کاغذی مشاهده می‌کنید که بعد از خرید بیمه شخص ثالث پیامکی حاوی یک کد برای شماره شما ارسال می‌شود که کد یکتای بیمه شخص ثالث در آن قرار دارد. اما سؤالی که بسیاری از افراد می‌پرسند این است که نحوه دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث چگونه است؟ برای اینکه درباره دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث و اهمیت آن اطلاعات کافی داشته باشید، کافی است که تا انتهای متن همراه ما باشید.

کد یکتا برای بیمه نامه ثالث یک کد چند رقمی است که تمام بیمه نامه‌های صادر شده دارند. این کد از چند رقم تشکیل شده و برای هر بیمه نامه به صورت انحصاری و منحصر به فرد خواهد بود. در حقیقت منحصر به فرد بودن کد یکتا باعث شده که راحت‌تر بتوان استعلام سوابق بیمه نامه را دریافت کرد. از طرف دیگر هم اشتباهی برای صدور بیمه نامه در شرکت‌های بیمه‌ای وجود ندارد.

نکته مهمی که باید به آن توجه کنید این است که با توجه به حذف نسخه کاغذی بیمه نامه، همراه داشتن و دریافت کد یکتای بیمه شخص ثالث برای رانندگی الزامی است.

کد یکتای بیمه شخص ثالث چند رقمی ‌است؟
کد یکتای بیمه شخص ثالث یک کد ۱۱ رقمی است و همان‌طور که اشاره شد به صورت منحصر به فرد برای هر وسیله نقلیه زمینی صادر می‌شود. بدین معنا که کد یکتای برای هر شرکت بیمه مخصوص به همان بیمه‌نامه است.

در حقیقت کد یکتا با توجه به توافق بیمه مرکزی و سایر شرکت‌های بیمه به وجود آمده تا سرعت استعلام اصالت بیمه خودرو را هنگام صدور بیمه شخص ثالث افزایش دهد. با دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث می‌توان به راحتی سوابق بیمه نامه‌ای را که قصد خرید دارید، بررسی کنید.

کد یکتا در کدام قسمت بیمه نامه درج شده است؟
کد یکتای بیمه نامه را می‌توان روی برگ بیمه نامه مشاهده کرد. محل درج این کد با توجه به سیاست‌های درون سازمانی شرکت‌های بیمه ممکن است، متفاوت باشد. برخی از شرکت‌ها این کد را در سمت راست و پایین بیمه نامه درج می‌کنند. اما به طور کلی می‌توان کد یکتا را در یکی از ردیف‌های مشخصات بیمه نامه پیدا کرد.

دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث چقدر زمان نیاز دارد؟
برخی از افراد می‌پرسند که نحوه دریافت کد یکتا بیمه شخص ثالث چگونه است و برای صدور این کد چقدر زمان نیاز است؟ در پاسخ به این سؤالات باید بگوییم که تمام بیمه نامه‌های شخص ثالث بلافاصله بعد از صدور در سامانه سنهاب بیمه مرکزی ثبت خواهند شد. از این رو به محض عملیات، هر بیمه نامه یک کد یکتا خواهد داشت.برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این سامانه، به مقاله سنهاب چیست مراجعه نمایید.

در حقیقت فرقی ندارد که یک بیمه نامه ثالث جدید خریداری می‌کنید یا بیمه نامه قبلی خود را تمدید کرده باشید، به محض صدور بیمه نامه توسط شرکت‌های بیمه‌ای کشور، یک پیامک حاوی کد یکتای ثبت شده در سامانه بیمه مرکزی برای خط تلفن مالک خودرو ارسال خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *